İpekböcekçiliği 3. ve son bl.

 İpekböcekçiliği ve ipek

3  ve son bölüm
İpek köy projesi
İpek zarafeti, şıklığı, parlaklığı, asaleti ile tarih boyunca gönler fethetmiş bir doğa harikasıdır. Sadece Türkçede değil  tüm dünya ülkelerinde adıyla ün salmış bir tekstil  hammaddesidir. Halkımızın kız evlatlarına ipek adını koyması bu ürüne ve onun  saygın özelliklerine olan hayranlığının bir ifadesidir. Ne var ki yapay liflerin pazara girmesi ile itibarını kaybetmiş olması üzüntü vericidir. Bunda rolü büyüktür.  sanayi olarak da adlandırılan bu faaliyetin başlangıç sermayesi dut ağacı ve içinde ipekböceklerinin beslendiği  yeterli sayıda ahşap kulübelerden ibarettir Elektrik tüketmeyen, çevreyi kirletmeyen üretim süreci  yılın yaklaşık üç bahar ayından ibaret olan,   kısa bir eğitimden sonra yediden yetmişe herkesin kolayca öğrenip yapabileceği  bir prosestir. Buna rağmen ipek, dünya yapay elyaf sanayisindeki hızlı gelişmelerin baskısıyla gerileme yaşamış ve yaşamaya da devam etmektedir.  
Aşağıda, “İpek köy” adını verdiğim projemin ana hatlarını sunuyorum: 
Proje tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan küçük yerleşim birimlerini kalkındırmak için tasarlanmıştır. Çok büyük sermayeye ihtiyaç  yoktur. Kuruluş aşamasında proje için gerekli sayıda dut fidanı ve böceklerin beslenip korunacağı birkaç ahşap kulübe temin edilmesi yeterlidir. Dut fidanı temini için yörenin üniversite ziraat fakültelerinden destek alınabilir.  
İpek köy projesinin ana hatları aşağıda sıralanmıştır: Projenin temel koşulları ve olmazsa olmazları şöyle özetlenebilir:
1. İpekböcekçiliği  yılın 3 ilkbahar ayında aktif olarak çalışmayı gerektirir. Onun dışında başlangıç yıllarında yapılacak başka iş yoktur. 
2. 3. Dut fidanı en erken 2 yıl sonra yaprak vereceğinden, ilk iki yıl boş geçecektir. 
3. Karar verildikten sonra yapılacak ilk iş dut fidanları temin etmektir. Bu fidanların nasıl temin edilebilecekleri konusunda ziraat fakültelerinin öğretim kadrolarının yardımına başvurulabilir. İpek köy projesi aynı zamanda, komşu ilçe ve illerde yaşayan ailelerin hafta sonları çocukları ile birlikte gelerek  bir yandan ipek köy’ün gelişme aşamalarını izleme,  ailelerin çocukları ile birlikte hem İpek köy  projesini yakından görmek, hem de köyün kır kahvesinde çay ve kahvelerini yudumlamaları  piknik türü yiyeceklerle karınlarını doyurmaları yöre halkına bir ek kazanç getirecektir. Proje ilerledikçe ipek köy ve kır kahvesinin ziyaretçi sayısı artacaktır. 
4. İpekböcekçiliği için ön eğitim şarttır. Bu konuda Bursa ipekçilerinden yardım istenebilir.
5. İlk ürünler koza halinde Bursaya satılabilir. Sonraki aşamalarda adım adım ipeği sağma, iplik oluşturma, bükme, boyama el tezgahında dokuma ve nihayet konfeksiyona kadar uzanan prosesler ipek köy etkinliklerine eklenebilecektir, Sonuçta yöre sakinleri yaşadıkları mekanda dükkan açarak ürünlerini birinci elden tüketiciye ulaştırma fırsatına kavuşacaktır.Böylece yöre halkı ürünlerini birinci elden satış dükkanlarında tüketiciye halkının yaratıcılığı ile bütünleşerek bir marka haline dönüşebilecektir. 
                                                              Bitti
Proje ile ilgili görüşlerinizi, lütfen bize yazınız.
 

Diğer Makaleler
İpekböcekçiliği 3. ve son bl.
İpekböceği ve ipek 2. Bölüm
İpekböceğive ipek
Sözlükte yer almayan Almanca 3
Sözlükte yer almayan Almanca 2
Sözlükte yer almayan Almanca 1
Ak Altının Öyküsü
Endüstri İşletmelerinde Haberleşme Kuralları
Pamukla ilgili üzeri tozlanmış istatistikler
Yeniliklerle aranızdayız
|| Tumateks || - M A R A T O N D e d i k l e r i....
Slaytla Eğitim Seti
Tekstil öğrencilerine
Idiotensicher
Nano, çağın küçüklük sınırlarını zorluyor.
Türkiyede Ipek Dokumaciligi Nasil Basladi
Yüzme biliyor musunuz?
Kutikula
Giyim Kuşam Dedikleri...
Yün üzerine
So sind wir Deutsche! - Iste biz Almanlar böyleyiz!
Prof.Madran-MARATON dedikleri
Tekstil Kulübü'nden Konferans
Değerli Okurlarımız
İletken gümüş filamentler